Kehribar Nedir ?

Kehribar, (amber taşı) bir çam türü olan Pinus succinifera ağacının fosilleşen reçeneleridir. Bu reçineler çeşitli renklerde yarı saydam ve kırılgan bir maddedir. Tarihte yüzyıllardan beridir süs eşyalarının yapımında kullanılır. Türk kültürün de ise Kehribar Tesbih kullanımı oldukça yaygındır. Parlaklık ve renk açısında kehribar başka bir hiç taş ile kıyaslanamaz.

Kehribar Nereden Çıkar ?

Kehribar maddesinin en çok bulunduğu ülke Rusyadır.Dünya da ki tüm kehribar rezervinin %90’ı Rusya’da bulunur. %10’u ise bazı Avrupa ülkelerinden çıkartılır. Kehribarın en çok çıkartıldığı yer ise İskandinav ve Polonya Baltık Denizidir. Ayrıca kehribar taşının büyük bir kısmı denizin altında yıllar önce oluşan deniz çökeltilerinin içinde bulunur ve çıkartılır.

Yani sürekli olarak bahsedilen ve biz Türklerin de sürekli kullandığı Kehribar Tesbihlerin ana maddesi denizin 35-40 metre altından çıkartılır.

Kehribar Taşının Faydaları Nelerdir ?

Kehribar yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılan bir taştır.Kehribar taşının sakinleştirici bir etkisi bulunur.Kehribar taşı eski çağlarda ağrı kesici,sakinleştirici,sinir hastalıkları,duygusal travmalar,depresyon gibi hastalıklara tedavi amaçlı kullanılıyordur.

Ayrıca yine yapılan araştırmalarda Kehribarın kalp krizine de iyi geldiği ve kalp krizini minimuma indirdiği belirtilmektedir.

Kehribarın Türkiye de ki kullanımı : Kehribar Tesbihler

Kehribarın yüzyıllardır süs eşyası olarak kullanıldığı bilinmektedir Türkiye’de ise tesbih yapımında kullanılmaktadır.Farklı farklı çeşitleri ortaya çıkmıştır örneğin sıkma kehribar,damla kehribar,fosil kehribar,ateş kehribar gibi çeşitli kehribar tesbihler üretilmektedir.

Kehribar taşının 256 farklı rengi bulunur bu taşlara farklı şekiller verilerek 33 tanesinin birleştirilmesine kehribar tesbih denir. Göz yaşı damlası kesim,sürmeli kehribar,sığırcık kesim,arpa kesim,küre kesim,zar kesim gibi farklı farklı şekillere getirilerek kehribar tesbihler üretilir.

 

Gerçek Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır ?

Kehribar tesbihlerin anlaşılması için mutlaka işi bilen ve gerekli teknik aletlerin bulunduğu birisine inceletmeniz gerekir.Ancak sizinde evde yapabileceğiniz bazı testler bulunuyor.

1- Aseton Testi

Tesbih tanesinin üzerine aseton damlatmanız olacak eğer bir süre sonra aseton uçup gider ve kehribar tesbih tanesi aynı formunda kalır herhangi bir erime yaşanmaz ise o gerçek kehribardır.Ancak bir süre sonra tane üzerinde erime yaşanır ve yapışkan bir hal alırsa o tesbih plastik malzemeden üretilmiştir.

2- Tuzlu Su Testi

Bir kap suyun içine sofra tuzu dökün ve karıştırın.İçerisine ise elinizde ki tesbihi koyun eğer suyun üstünde kalırsa gerçek kehribardır ancak suda batarsa kehribar değildir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir